Ten telefon přišel úplně nečekaně.

Ten telefon přišel úplně nečekaně.

Právě jsem skládala prádlo, jedním okem sledovala e-maily v telefonu a druhým kontrolovala, jestli dcera konečně dokončila domácí úkol. Když se na displeji objevilo číslo dětské polikliniky, myslela jsem si, že jde o nějakou administrativní drobnost.

— Dobrý den, paní Nováková? Voláme z dětské ordinace. Bylo by potřeba přivést dceru na preventivní kontrolu.

Zarazila jsem se.

— Na kontrolu? Ale proč? Eliška je zdravá. Nic jí není.

Žena na druhém konci linky odpověděla klidně.

— Jde pouze o pravidelnou prohlídku. Děti s přiznaným zdravotním postižením by měly být alespoň jednou ročně sledovány pediatrem.

Dobře.

Nebyl důvod odmítat.

Hned jsem si objednala termín na další den. Patřím k lidem, kteří chtějí mít věci vyřízené co nejrychleji. Čím méně neuzavřených záležitostí, tím klidnější hlava.

Druhý den ráno jsme s Eliškou vyrazily do vzdálenější pobočky polikliniky.

Naše dětská lékařka měla zrovna dovolenou. Byla to žena, která nás znala celé roky. Věděla, kolik sil nás stály operace, rehabilitace i nekonečné čekání na výsledky vyšetření.

Tentokrát jsme ale šly k někomu jinému.

Říkala jsem si, že je to jedno.

Vždyť jde jen o formalitu.

Jenže právě takové „formality“ někdy bolí nejvíc.

Vešli jsme do ordinace.

Za stolem seděl mladý lékař. Vedle něj zdravotní sestra.

— Co vás přivádí? — zeptal se.

— Preventivní prohlídka.

Podíval se na mě překvapeně.

— Preventivní?

— Ano. Volali mi z polikliniky.

Lékař se otočil k sestře.

— Aha… tak to bude jedna z těch postižených.

Sestra přikývla.

— Ano. Včera jsem obvolávala právě postižené děti.

— Jasně.

— Proto přišly.

Postižené.

Postižené.

Postižené.

To slovo létalo místností tam a zpět.

Jako by Eliška stála někde za sklem.

Jako by nebyla skutečný člověk.

Jen kolonka v systému.

Jen složka v archivu.

Jen seznam.

Moje dcera přitom stála vedle mě.

Tichá.

Neobvykle tichá.

A právě to mě vyděsilo.

Protože Eliška byla dítě, které dokázalo mluvit celé hodiny.

O škole.

O kamarádkách.

O psech.

O písničkách.

Tentokrát neřekla ani slovo.

Po zbytek vyšetření jsem odpovídala automaticky.

Ano.

Ne.

Všechno v pořádku.

Žádné komplikace.

Ale uvnitř mě rostl pocit, který nešel ignorovat.

Když jsme vyšly na chodbu, Eliška se dívala do země.

Udělala jsem několik kroků.

Pak jsem se zastavila.

— Počkej tady chvilku, zlatíčko. Myslím, že jsem si uvnitř něco zapomněla.

Vrátila jsem se do ordinace.

Sestra právě ukládala dokumentaci.

Lékař pracoval na počítači.

Zhluboka jsem se nadechla.

— Mohla bych vás o něco požádat?

Oba vzhlédli.

— Samozřejmě.

Chvíli jsem hledala správná slova.

— Prosím, neoznačujte děti tím způsobem.

Lékař nechápavě nakrčil čelo.

— Jakým?

— Jako „postižené“.

Nastalo ticho.

— Ale vždyť…

— Já vím, že moje dcera má zdravotní postižení. Nikdo to nepopírá. Jenže dnes sem nepřišlo postižení. Přišla sem Eliška.

Sestra se zarazila.

Pokračovala jsem.

— Holka, která miluje koně. Která se směje tak hlasitě, že ji slyší celý byt. Která peče nejlepší sušenky na světě a která sní o tom, že bude jednou pracovat se zvířaty.

Nikdo nic neříkal.

A tehdy jsem si všimla tlustého šanonu na stole.

Velkým černým písmem na něm stálo:

POSTIŽENÍ.

Najednou mi došlo něco důležitého.

Nebo spíš bolestivého.

Nebyl to problém těch dvou lidí.

Byl to jazyk.

Systém.

Zvyk.

Roky zakořeněných formulací.

Něco mnohem většího než jedna ordinace.

Odešla jsem.

A cestou domů jsem si vzpomněla na jednu ženu.

Jmenovala se Petra.

Poznala jsem ji před lety v rehabilitačním centru.

Její syn měl mnohem vážnější diagnózy než Eliška.

Přesto byla Petra zvláštním způsobem klidná.

Nikdy si nestěžovala.

Nikdy nešířila kolem sebe hořkost.

Jednou večer jsme seděly v kuchyňce centra.

Děti už spaly.

Pily jsme čaj.

Povídaly si.

Mluvily o budoucnosti.

O strachu.

O naději.

Nechtěně jsem tehdy shodila hrnek.

Rozbil se s hlasitou ranou.

Lekla jsem se.

— Proboha, vzbudím všechny.

Petra se rozesmála.

— Neboj. Polovina našich dětí to ani neslyšela.

Musela jsem se smát také.

Pak jsem se na ni podívala.

— Jak to děláš?

— Co?

— Jak můžeš být tak vyrovnaná?

Chvíli přemýšlela.

Pak odpověděla.

— Protože jsem přestala čekat, že svět bude chápat moji bolest.

To byla věta, která se mi navždy zapsala do paměti.

— A nejsi někdy naštvaná?

— Samozřejmě že jsem. Brečím. Někdy se hroutím. Ale pak vstanu a pokračuju dál.

— Jak?

Usmála se.

— Mám jednoduché pravidlo.

— Jaké?

— Vybrečet se a makat dál.

Rozesmály jsme se obě.

Pak ale zvážněla.

— Víš, lidé nejsou zlí proto, že nerozumí. Jen nikdy nemuseli jít cestou, po které chodíme my.

Ta slova se mi vracela celou cestu domů.

Večer jsem našla Elišku v pokoji.

Seděla na koberci a kreslila.

Jako vždy.

Posadila jsem se vedle ní.

— Můžu se tě na něco zeptat?

Přikývla.

— Mrzelo tě dnes to, co říkali?

Položila pastelku.

Chvíli mlčela.

— Trochu.

Srdce se mi sevřelo.

— Promiň.

Podívala se na mě.

A pak udělala něco, co nikdy nezapomenu.

Usmála se.

Ne velkým úsměvem.

Spíš tím tichým, odvážným.

— Mami…

— Ano?

— Já vím, kdo jsem.

V očích mě pálily slzy.

— A kdo jsi?

Pokrčila rameny.

— Eliška.

Jen Eliška.

Ne diagnóza.

Ne razítko.

Ne složka.

Ne seznam.

Ne slovo v lékařské kartě.

Prostě Eliška.

Tu noc jsem dlouho nemohla usnout.

Ležela jsem ve tmě a přemýšlela.

Roky jsem se snažila chránit svou dceru před každým zraněním.

Před každým pohledem.

Před každým necitlivým slovem.

Před každou bolestí.

Jenže svět takhle nefunguje.

Nemůžeme odstranit všechny překážky.

Nemůžeme umlčet všechny lidi.

Nemůžeme změnit každé srdce.

Můžeme ale naučit své děti něco mnohem důležitějšího.

Že jejich hodnota nezávisí na tom, jak je pojmenuje okolí.

Že nejsou definovány diagnózou.

Že jsou víc než jejich zdravotní stav.

Jednou tu nebudu.

Nebudu stát vedle Elišky v ordinacích.

Nebudu za ni odpovídat.

Nebudu ji chránit před každou nespravedlností.

Ale doufám, že si tehdy vzpomene na ten večer.

Na náš rozhovor.

A že se usměje stejně jako tehdy.

A klidně řekne:

— Ano, mám zdravotní postižení.

A co má být?

Pořád jsem to já.

A to mi nikdo nevezme.

Like this post? Please share to your friends:
Uniad
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: