— Tak dost. Od dneška žádné vaření pro všechny, žádné praní cizích věcí a ani koruna z mého účtu. Kohoutek je zavřený.

— Tak dost. Od dneška žádné vaření pro všechny, žádné praní cizích věcí a ani koruna z mého účtu. Kohoutek je zavřený.

V místnosti se rozhostilo ticho.

Ne to obyčejné ticho po hádce.

Tohle bylo jiné.

Těžké.

Nepříjemné.

Takové, které přichází ve chvíli, kdy někdo konečně vysloví pravdu, kterou ostatní dlouho nechtěli slyšet.

Petra položila klíče na kuchyňský stůl a podívala se na manžela.

Martin seděl vedle své matky.

Ještě před minutou plánoval další týden.

Ne svůj.

Ne jejich společný.

Její.

— Musíme koupit mamince léky.

— Musíme vyzvednout balík pro sestru.

— Musíme připravit oběd na neděli.

— Musíme pomoct dětem od Jany.

Vždycky „musíme“.

Jenže ve skutečnosti to znamenalo jediné.

Petra musí.

— Co to má znamenat? — ozvala se první tchyně Alena.

— Přesně to, co jsem řekla.

Martin si povzdechl.

— Petro, prosím tě, nezačínej zase.

Petra se pousmála.

Ale nebyl to veselý úsměv.

Byl to úsměv člověka, který už nemá co ztratit.

— Víš, co je zajímavé?

Martin mlčel.

— Když po mně něco chcete vy, je to rodina. Když já řeknu ne, je to problém.

Alena se zamračila.

— Po tolika letech bys mohla mít trochu víc respektu.

Petra se na ni podívala.

Klidně.

Bez vzteku.

Bez strachu.

— A mohla bych se zeptat na jednu věc?

— Na jakou?

— Kdy jste naposledy měly respekt vy ke mně?

Nikdo neodpověděl.

Protože odpověď neexistovala.

Petra pracovala jako nákupčí ve strojírenské firmě.

Každý den řešila termíny, faktury, dodavatele a nekonečné telefonáty.

Večer přicházela domů unavená.

Jenže její pracovní den tím nekončil.

Doma začínala druhá směna.

Nakoupit.

Uvařit.

Vyprat.

Zařídit.

Zavolat.

Připomenout.

Zorganizovat.

A hlavně pomáhat.

Všem.

Jen ne sama sobě.

Na začátku manželství jí to nevadilo.

Martina milovala.

A rodina byla pro ni důležitá.

Když tchyně potřebovala odvézt k lékaři, jela.

Když švagrová potřebovala pohlídat děti, souhlasila.

Když někdo potřeboval půjčit peníze, pomohla.

Byla přesvědčená, že tak funguje blízkost.

Jenže postupně si začala všímat jedné věci.

Nikdo se nikdy neptal, jak se má ona.

Nikdo neřešil, jestli je unavená.

Nikdo nepřemýšlel, jestli toho nemá dost.

Jednou přišla domů po náročném dni.

V ruce dvě těžké tašky.

Bolest hlavy.

Déšť za krkem.

A z kuchyně uslyšela hlas své tchyně.

— Petra se poslední dobou pořád tváří nespokojeně.

Martin odpověděl tiše.

— Je asi unavená.

— Unavená? Všichni jsme unavení. Ženská se má starat o rodinu a ne pořád myslet na sebe.

Petra tehdy zůstala stát v předsíni.

S nákupem v rukou.

A něco v ní se pohnulo.

Ne hned.

Pomalu.

Ale definitivně.

Od toho dne začala zapisovat.

Ne výdaje.

Ne dluhy.

Svůj čas.

Svou energii.

Sama sebe.

Každou návštěvu.

Každou službu.

Každou povinnost.

Po několika měsících otevřela zápisník.

A vyděsila se.

Protože zjistila, že její život patří všem kolem.

Jen ne jí.

Proto dnes seděla v kuchyni a byla klidná.

Ne proto, že by ji to nebolelo.

Ale proto, že už měla dost.

— Odteď si každý dospělý člověk řeší své věci sám.

Alena se narovnala.

— To chceš rozbít rodinu?

— Ne.

Petra zavrtěla hlavou.

— Chci přestat být jejím motorem.

Martin se zvedl ze židle.

— To přeháníš.

— Opravdu?

Vytáhla malý notes.

Položila ho před něj.

Martin listoval stránkami.

Nákupy.

Hlídání.

Léky.

Půjčky.

Výpomoc.

Zařizování.

Roky.

Stovky hodin.

Několik minut mlčel.

Pak notes zavřel.

A poprvé vypadal nejistě.

— Já si neuvědomil, kolik toho děláš.

Petra cítila, jak ji bodlo u srdce.

Protože právě v tom byl celý problém.

Neuvědomil.

Nikdy si to neuvědomil.

A ani se nesnažil.

Následující týdny byly zvláštní.

Petra přestala zachraňovat svět.

Nezařizovala.

Nepřipomínala.

Nevyráběla zázraky z vlastní energie.

A najednou se ukázalo něco zajímavého.

Problémy nezmizely.

Jen si je museli řešit lidé, kterým patřily.

Alena byla uražená.

Švagrová nespokojená.

Martin podrážděný.

Ale postupně se začalo něco měnit.

Poprvé musel převzít odpovědnost.

Poprvé musel zařídit věci sám.

Poprvé pocítil tíhu toho, co Petra nesla celé roky.

Jednoho večera si k ní přisedl na balkon.

Bylo pozdě.

Město pod nimi svítilo.

— Můžu se na něco zeptat?

Petra přikývla.

— Proč jsi mi to neřekla dřív?

Na chvíli se odmlčela.

Pak se smutně usmála.

— Říkala.

Martin sklopil oči.

A v tu chvíli pochopil.

Říkala.

Mnohokrát.

Jenže on neposlouchal.

Protože bylo pohodlnější neslyšet.

— Promiň.

To jediné slovo zaznělo tiše.

Ale upřímně.

A někdy právě to člověk potřebuje slyšet nejvíc.

Ne omluvu za jednu chybu.

Ale za roky přehlížení.

Za měsíce samozřejmosti.

Za okamžiky, kdy byl někdo brán jako služba místo partnera.

Trvalo dlouho, než se jejich vztah uzdravil.

Ale podařilo se.

Protože tentokrát se změna nezastavila u slov.

Přišla i v činech.

O několik měsíců později seděla Petra v neděli ráno u okna.

V ruce hrnek kávy.

Venku padal první sníh.

Martin připravoval snídani.

Alena se už dávno naučila volat předem a prosit místo očekávání.

A Petra si poprvé po mnoha letech připadala lehčí.

Najednou pochopila něco důležitého.

Lidé si často myslí, že silní unesou všechno.

Proto na ně nakládají víc a víc.

Až zapomenou, že i silný člověk má své hranice.

Má své sny.

Únavu.

Bolest.

A právo říct dost.

Ten večer, kdy oznámila, že zavírá kohoutek, nebyl koncem rodiny.

Byl koncem něčeho mnohem horšího.

Konce života, ve kterém byla potřebná všem kromě sebe.

A právě tehdy, když přestala zachraňovat ostatní, zachránila konečně samu sebe.

Like this post? Please share to your friends:
Uniad
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: