– A potom co? – zeptala jsem se tiše. – Prodáš ten dům?

– A potom co? – zeptala jsem se tiše. – Prodáš ten dům?

Petr se opřel o opěradlo židle a chvíli mlčel.

– Jestli bude potřeba, tak ano.

Řekl to tak klidně, jako by mluvil o starém autě nebo pozemku po cizích lidech.

Ne o domě, ve kterém jsme vyrůstali.

Ne o místě, kde náš otec strávil většinu života.

Ne o místě, kde jsem posledních patnáct let pečovala o člověka, který nás oba vychoval.

Jeho žena Lenka seděla vedle něj a mlčky přikyvovala.

V tu chvíli jsem pochopila, že už mají všechno promyšlené.

Přijeli si pro podpis.

Ne za sestrou.

Ne za rodinou.

Přijeli za majetkem.

– Nepodepíšu to – odpověděla jsem.

Petr sevřel čelist.

– Tak to bude složitější.

– Tak ať.

Vzduch v kuchyni ztěžkl.

Nikdo už nic neřekl.

Po několika minutách se zvedli, posbírali dokumenty a odešli.

Když se za nimi zavřely dveře, celý dům se ponořil do zvláštního ticha.

Takového, které člověk slyší až v kostech.

Seděla jsem dlouho u stolu.

Na stejném místě, kde ještě před dvěma týdny táta snídal ovesnou kaši s jablky.

Přesně tam měl svůj oblíbený hrnek.

Nikdo ho od té doby neuklidil.

Ani já.


Další ráno jsem sešla do dílny.

Táta tam trávil celé hodiny.

I když už mu zdraví nesloužilo, pořád něco opravoval.

Police.

Židle.

Dřevěné rámy.

Tvrdil, že dokud pracují ruce, člověk ještě úplně nezestárl.

V rohu stála stará dřevěná truhla.

Pamatovala jsem si ji od dětství.

Nikdy mě nezajímala.

Tentokrát jsem ji otevřela.

Uvnitř byly fotografie.

Dopisy.

Účtenky.

Dokumenty.

A jedna obálka.

Na ní stálo moje jméno.

„Pro Janu.“

Srdce se mi rozbušilo.

Poznala jsem tátovo písmo okamžitě.

Sedla jsem si na pracovní stoličku a otevřela ji.

První řádky jsem sotva dočetla.

Slzy mi rozmazávaly písmena.

„Jani,

jestli tento dopis čteš, znamená to, že jsem odešel.

Vím, že jsem měl některé věci zařídit lépe.

Ale pokud někdy přijde spor kvůli domu, chci, aby bylo jasno.

Nikdy jsi tady nebydlela zadarmo.

Byla jsi důvodem, proč jsem mohl zůstat doma až do posledních dnů.“

Zastavila jsem se.

Musela jsem několikrát zavřít oči.

Pak jsem četla dál.

Táta popsal všechny roky.

Jak jsem ho vozila k lékařům.

Jak jsem se starala o domácnost.

Jak jsem investovala vlastní peníze do oprav.

Dokonce si pamatoval i nové kotle a okna.

Nakonec napsal:

„Dům se staví z cihel.

Domov z lidí.

A ty jsi byla srdcem tohoto domova.“

Nikdy nezapomenu na ten okamžik.

Ne proto, že bych získala důkaz.

Ale protože jsem poprvé po jeho smrti cítila, že mě stále slyší.


Následující týdny byly náročné.

Vyhledala jsem právníka.

Začala jsem shromažďovat dokumenty.

Účtenky.

Faktury.

Bankovní převody.

Bylo jich překvapivě mnoho.

Za patnáct let člověk zapomene, kolik peněz a energie do něčeho vložil.

Petr mezitím posílal další návrhy.

Další výzvy.

Další termíny.

Byl přesvědčený, že nakonec ustoupím.

Jenže tentokrát jsem nemohla.

Nešlo jen o střechu nad hlavou.

Šlo o otcův odkaz.


K prvnímu jednání jsme se sešli po třech měsících.

Petr vypadal sebejistě.

Lenka také.

Dokud můj právník nezačal mluvit.

Na stůl položil desítky dokumentů.

Vyčíslení investic.

Výdaje na opravy.

Náklady na péči.

A nakonec tátův dopis.

V místnosti nastalo ticho.

Takové, které nikdo neuměl přerušit.

Petr si dopis přečetl dvakrát.

Pak potřetí.

Poprvé od pohřbu vypadal opravdu zlomeně.

– O tom jsem nevěděl – zašeptal.

Podívala jsem se na něj.

– Protože ses nikdy nezeptal.

Ta slova bolela nás oba.

Protože byla pravdivá.


Po několika dalších schůzkách jsme uzavřeli dohodu.

Nebyla jednoduchá.

Nikdo neodcházel jako vítěz.

Ale ani jako poražený.

Vzala jsem si menší úvěr.

Vyplatila jsem jeho podíl.

Dům zůstal mně.

Přesně tam, kde si to táta přál.


V den podpisu posledních dokumentů jsme stáli před domem.

Bylo pozdní odpoledne.

Na zahradě kvetly růže, které kdysi zasadil táta.

Petr se dlouho díval na dílnu.

Na starou jabloň.

Na lavičku pod oknem.

Nakonec si povzdechl.

– Víš, co je nejhorší?

– Co?

– Že jsem si myslel, že bojuju za spravedlnost.

A přitom jsem bojoval jen za peníze.

Poprvé po dlouhé době jsem v jeho hlase slyšela starého Petra.

Svého bratra.

Ne soupeře.

Ne protivníka.

Jen člověka, který stejně jako já ztratil otce.

A možná si s tím neuměl poradit.

– Chybí mi – řekl najednou.

A oči se mu zalily slzami.

Mně také.

Objali jsme se.

Dlouho.

Bez slov.

Protože některé bolesti se nedají vysvětlit.

Jen sdílet.


Dnes sedávám večer na verandě a poslouchám vítr ve stromech.

Někdy mám pocit, že slyším tátovy kroky v dílně.

Nebo jeho hlas, když mě volal na večeři.

Samozřejmě vím, že je to jen vzpomínka.

Ale některé vzpomínky nikdy neodejdou.

A možná je to dobře.

Protože dům není jen střecha a zdi.

Není to parcela zapsaná v katastru.

Není to číslo na smlouvě.

Skutečný domov tvoří lidé, kteří v něm milovali, odpouštěli, smáli se a drželi při sobě i tehdy, když bylo těžko.

Můj otec po sobě nezanechal miliony.

Nezanechal velké dědictví.

Zanechal něco mnohem vzácnějšího.

Připomínku, že rodina není o tom, kdo dostane větší kus majetku.

Ale o tom, kdo zůstane stát vedle vás, když přijde ten nejhorší den.

A právě to je bohatství, které se nedá rozdělit na poloviny.

Like this post? Please share to your friends:
Uniad
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: